top of page
Kunolis (łac. Martesvulpes)
kunolis1.png

Kunolis to rodzaj ssaka jajorodnego drapieżnego, z rodziny jednocześnie psowatych i łasicowatych. Posiadają charakterystyczny wygląd. Ni to kuna, ni to lis.

Występuje jedynie nielicznie na terenach Polski, a szczególnie w Bieszczadach (kiedyś cały świat). Gatunek ten został odkryty po raz pierwszy w 2019 roku,

na Podkarpaciu, w powiecie przemyskim, w miejscowości Prałkowce. Mężczyzna do końca nie wiedział jak przełomowego odkrycia dokonał.

Występowanie i stadność:

 

Kunolisy żyją w zazwyczaj w pojedynkę, nie są zwierzętami stadnymi. Są zwierzętami terytorialnymi. W ciepłych porach roku zamieszkują groty i jamy bieszczadzkich lasów. Kunolisy przywiązują się do miejsc, które osiedlają. Potrafią walczyć o miejsce zamieszkania z innymi osobnikami

 

W czasie zimy natomiast przenoszą się w okolice niewielkich skupisk ludzkich, takich jak małe miasteczka i wsie. Szczególnie upodobały sobie niewielką miejscowość pod Przemyślem w województwie podkarpackim.

 

Okres godowy i rozmnażanie się:

 

Okres godowy kunolisów przypada na zimę. Jest to związane z ich specyficzną przypadłością. Typowe dla tego gatunku jest to, że wypadają im szczęki na zimę. Podczas ewolucji genetycznej u kunolisów wykształcił się gruczoł produkujący hormon agresji (krupoukrainian), który w okresie spadku temperatury jest ‘uśpiony’. Te okoliczności sprawiają, że kunolisy w okresie zimowym nie okazują skłonności do agresji. Samica składa od 3 do 5 jaj, które ukrywa pod maskami samochodów. Często do ogrzania ich używa tapicerki z Matiza. Co ciekawe w tym gatunku nie musi dojść do kopulacji, aby nastąpiło zapłodnienie.

 

Przystosowanie do środowiska i pokarm

 

Kunolisy żywią się głównie chomikami domowymi, które dostarczają im myśliwi w ramach dokarmiania, lecz gdy nie mają dostępu do mięsa są zmuszone do jedzenia roślin z rodziny bobowatych (głównie tetrahydrocanabinolem).

Brak szczęk powoduje również niemożność przeżuwania chomików, co skutkuje tym, że kunolisy zjadają wygłuszenia silników w samochodach. Na wiosnę szczęki odrastają, a zwierzęta wracają na swoje terytoria.

 

Kunolisy w kulturze i mitologii:

 

Nie wiele osób wie, ale kunolisy przez wieki przewijały się w rozmaitych kulturach. Tak na przykład w oryginalnym rękopisie Księgi Rodzaju zwierzęciem, które skusiło pierwszych ludzi był Kunolis a nie jak zwykło się myśleć wąż.

 

W mitologii greckiej pojawia się on w historii Zeusa. W latach młodości ukrywał się ona na Krecie w grocie idyjskej pod opieką Kunoliski Amaltei. Z jej wypadniętej szczęki powstała mityczna szczęka obfitości.

 

W mitologii nordyckiej podczas ostatniej próby uwięzienia Fenrira utworzono łańcuch z mitycznych przedmiotów. Zrobiono go z odgłosu stąpania kota, brody kobiety, korzenia skały, ścięgien niedźwiedzia, oddechu ryby, śliny ptaka i szczęki kunolisa.

 

Obecnie jest to gatunek zagrożony wyginięciem ale można go dalej oglądać.

Zdjęcie z prezydentem Dudą i prezydentem Trump'em
Duda-Trump-kunolis.png

Już tyle ludzi zna to majestatyczne zwierzę!

2019 by BPO Foundation

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page